22.07.24
polski english deutsch rosyjski

Strona główna / Aktualności truckerskie / Alians VW, MAN i Scanii coraz bliżej?

Alians VW, MAN i Scanii coraz bliżej?

Po długiej dyskusji i serii niepowodzeń Volkswagen wreszcie porozumiał się z producentem pojazdów użytkowych, firmą Scania i wkrótce przejmie pakiet większościowy akcji szwedzkiej marki. Na chwilę obecną Niemcy są gotowi zwiększyć swój udział do 68,6%. Coraz bardziej możliwe jest powstanie aliansu trzech firm z branży pojazdów użytkowych Scanii, MAN-a i brazylijskiego oddziału pojazdów użytkowych VW.

Przejęcie pakietu większościowego Scanii Volkswagen zagwarantował sobie dzięki udanym negocjacjom z innymi posiadaczami akcji szwedzkiej marki, firmami Investor AB i Wallenberg Stiftungen. Zdecydowały się one odsprzedać swoje udziały niemieckiemu koncernowi po cenie 200 koron za akcję. Tym samym Volkswagen niemal podwoił swoje wpływy w Scanii z dotychczasowych 37,98% do 68,60%.

Według ekspertów determinacja VW w uzyskaniu większości to czytelny sygnał zapowiadający dłuższy okres narzucania polityki niemieckiego koncernu producentowi autobusów i ciężarówek.

Volkswagen mocno bowiem wierzy w bardzo pozytywny rozwój marki Scania w ciągu najbliższych lat. Przedsiębiorstwo w wizji VW ma być marką premium w swojej branży i w takim też kierunku będą prowadzone przyszłe inwestycje koncernu z Wolfsburga. Potwierdza to także sam menadżer VW, Martin Winterkorn.

Scania ma bardzo silną pozycję na rynku pojazdów użytkowych i świetlaną przyszłość przed sobą. Będziemy starali się wspierać zarówno kierownictwo jak i pracowników Scanii na tej drodze aby uzyskać wspólnie kolejne etapy rozwoju. W ciągu ostatnich ośmiu lat razem z firmą Investor Volkswagen prowadził owocną współpracę, która w tym czasie przełożyła się także między innymi na notowaniu rekordów sprzedaży i zysków przez Scanię - powiedział szef VW.

Volkswagen jest jednak bliski realizacji kolejnego, kto wie czy nienajważniejszego celu. Po przejęciu pakietu większościowego szwedzkiej marki coraz bardziej prawdopodobne jest powstanie aliansu trzech firm z branży pojazdów użytkowych i powiązania w jeden konglomerat Scanii, MAN-a z brazylijskim oddziałem pojazdów użytkowych VW.

źródło: Omnibus Revue

Oferta dnia: