22.07.24
polski english deutsch rosyjski

PZU podwyższa OC

PZU podwyższa OC, inni ubezpieczyciele analizują sytuację

Od 1 kwietnia br. PZU podwyższa średnio o 10 proc. składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne w związku z "podatkiem Religi". Inni ubezpieczyciele twierdzą, że decyzje o zmianach w wysokości składek podejmują po analizie sytuacji finansowej firmy.

Tzw. podatek Religi, który obowiązuje od 1 października 2007 roku, to opłata ryczałtowa, za pomocą której ma być finansowane leczenie ofiar wypadków drogowych. Dodatkowa opłata w wysokości 12 proc. składki OC jest przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Nałożony przez poprzedni Sejm na ubezpieczycieli tzw. podatek Religi sprawia, że PZU musi wpłacić w tym roku do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia ogromną kwotę ponad ćwierć miliarda złotych. Nie stać nas na poniesienie takiego kosztu, chcemy podzielić się nim z klientami. Stąd konieczność korekty stawek ubezpieczeń" - poinformował w poniedziałek PAP p.o. rzecznik prasowy Grupy PZU Michał Witkowski.

Podkreślił, że aby całkowicie zniwelować wpływ tego podatku, firmy ubezpieczeniowe musiałyby podnieść stawki o blisko 20 proc. "PZU postanowił jednak wziąć na siebie połowę tego kosztu. Korekta stawek OC wyniesie średnio 10 proc. i będzie obowiązywała od 1 kwietnia" - dodał.

Witkowski przypomniał, że od wprowadzenia "podatku Religii" minęło pół roku. "Czas ten wykorzystaliśmy na analizy i wyliczenia. Wiemy, jak to obciążenie wpłynie na finanse spółki" - podkreślił.

"Liczyliśmy, że podatek zostanie zlikwidowany. Nie chcieliśmy podwyższać cen pochopnie" - powiedział Witkowski.

Dyrektor dep. Public Relations Link4 Damian Ziąber powiedział w poniedziałek PAP, że jego firma podwyższyła składkę OC już w ubiegłym roku, gdy przepisy dotyczące podatku weszły w życie.

"Podnieśliśmy składkę OC o 12 proc. w październiku ubiegłego roku. Wiedzieliśmy, że podniesienie ceny będzie nieuniknione" - dodał Ziąber.

Dyrektor Generalny AXA Ubezpieczenia Ryszard Bociong poinformował w poniedziałek PAP, że ustalając taryfy AXA Ubezpieczenia nie kieruje się pod tym względem decyzjami PZU.

"W ostatnich tygodniach dokonaliśmy ponownie analizy naszej taryfy w świetle osiągniętych wyników i doszliśmy do wniosku, że jesteśmy w stanie obniżyć stawki dla znaczących grup klientów co też uczyniliśmy" - dodał.

Ustawa, która wprowadzała podatek została zaskarżona przez PKPP Lewiatan do Trybunału Konstytucyjnego. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) stała na stanowisku, iż "podatek Religi" jest niekonstytucyjny.

(PAP,pb/17.03.2008)

Oferta dnia: