22.07.24
polski english deutsch rosyjski

Strona główna / Aktualności truckerskie / Volkswagen dokupił Scania

Volkswagen dokupił Scania

Koncern Volkswagen poinformował w poniedziałek(10.03.2008), iż w ramach transakcji opiewającej na co najmniej 17,6 mld koron szwedzkich (1,8 mld euro) stanie się największym udziałowcem wytwarzającej samochody ciężarowe szwedzkiej spółki Scania.

Zdaniem analityków rynku może to utorować drogę do fuzji Scanii z niemieckim producentem ciężarówek MAN. Jednak odpowiedzialny za sprawy finansowe członek zarządu Volkswagena Hans Dieter Poetsch oświadczył dziennikarzom, iż inwestorzy nie powinni w najbliższym czasie oczekiwać żadnych istotniejszych kroków w tym kierunku.

Na początku ubiegłego roku MAN wycofał się ze swej próby wrogiego przejęcia Scanii za 10,3 mld euro wskutek zdecydowanego oporu głównych akcjonariuszy szwedzkiej spółki. W razie dojścia takiej fuzji do skutku, firma MAN-Scania wyraźnie zdystansowałaby swych głównych europejskich konkurentów - Volvo i Daimlera.

Dzięki zakupieniu akcji od kontrolowanej przez rodzinę Wallenbergów spółki Investor AB Volkswagen uzyska łącznie 37,7 proc. kapitału akcyjnego Scanii. Jednocześnie jego prawo głosowania zwiększy się z obecnych 38 proc. do 68,6 proc.

Volkswagen jest również największym indywidualnym udziałowcem MAN, dysponując 29,9 proc. kapitału tej spółki.

Źródło: PAP

Oferta dnia: